Her-pazar-müzikli-kahve-Bean-Beat-Bite

Şehrin rutininden şehrin ritmine taşıyan kahve fikri : Bean Beat Bite

Bean Beat Bite, İstanbul’daki kahve ve müzik kültürünü buluşturan, Rave Mag ve Now Happens ortaklığında, yeni nesil kahvecilerde düzenlenen, dinleme, yudumlama, dans etme ve kaynaşma etkinliği.

Kahve, her zaman ve her yerde sosyal kültürün önemli bir aktörü oldu. Bunun sebebi belki de bu garip içeceğin evlilik geleneklerinden milli meselelere, edebiyat ve sinemadan İnsan Hakları Bildirgesi’ne kadar geniş bir çerçevede göze çarpan davetkar ve birleştirici özelliği. Kahve, sohbete, paylaşıma ve etkileşime davet ederek ruhumuzu yükseltiyor. Bu yüzden kahve ve müzik, kusursuz uyuma sahip bir ikili (Bkz. Bach’ın Coffee Cantata’sı). 

Bean Beat Bite 8 Mart
Bean Beat Bite, 8 Mart’ta Ministry of Coffee’deydi

Aslında organizasyon bir seri olarak Aralık ayında başladı ve gittikçe artan bir sıklıkla devam etti. Şimdilerde ise neredeyse her Pazar sevdiğiniz kahvecinize de uğramış olabilirler. Bean Beat Bite, bu değişkenliği ve dinamikliğiyle de sizi cezbediyor, şehrin rutininden şehrin ritmine kapılmaya davet ediyor. Her etkinlikte farklı müzisyenler, farklı mekanlarda performans sergiliyor, farklı kahveler yudumlanıyor, farklı coşkular yaşanıyor. Baharın gelişi ve yazın yaklaşmasıyla gittikçe güzelleşen Pazar günlerinde İstanbul’un ritmine ve lezzetine kapılmaktan daha güzel ne olabilir?

Kahve, özellikle Avrupa kültüründe, geldiği ilk günden beri köklü değişikliklere sebep oldu. Önceleri barlarda, publarda buluşan, fikir paylaşımında bulunan aydınlar, gecenin yorgunluğunda, düşünsel olarak verimsiz sayılabilecek ortamlarda muhabbet ediyorlardı. Kahve, lezzeti ve sıcaklığıyla onları da cezbetti ve gündüz, uzun saatler, kahvenin lezzeti ve düşünmeye, paylaşmaya teşvik edici zehriyle yeni çağı yaratmaya başladılar. Senfoniler, Nobel ödülü alan edebi eserler, sinema’daki yeni dalga akımlar, İnsan Hakları Bildirgesi kahvecilerde yapılan sohbetlerden ortaya çıktı. Kimilerine göre kahve, Avrupa’ya (ve dünyaya) Aydınlanma Çağı’nı getirdi.

Brew Lab Galatasaray, Bean Beat Bite
8. Bean Beat Bite, Brew Lab Galatasaray’daydı.

 

Hafta sonu eğlence alışkanlıklarımız genelde akşamları, geceleri bol müzikle ve -ne yazık ki- bu ortamlardaki gürültüden dolayı az muhabbetle şekillenebiliyor. Bean Beat Bite, gündüzü yakalayarak daha dinç ve dinamik bir alternatif eğlence imkanı sunmasıyla oldukça yenilikçi. Kahvede, müzikte ve eğlencede yeni dalgayı keşfetmek ve eşsiz, yeni bir kavheli müzik -ya da müzikli kahve- tecrübesi yaşamak, şehrin ritmine karışmak için Bean Beat Bite’lardan birini yakalamak zorundasınız. 

Bean Beat Bite,The Rave Magazine ve Now Happens’ın web sayfaları ve Facebook sayfalarından takip edebilirsiniz. Unutmayın, her etkinlikte her şey, kahve, ortam ve müzisyenler, değişiyor.

Not : Müzik severlere The Rave Magazine’i itinayla takip etmeleri şiddetle önerilir, Instagram hesapları da oldukça aktif ve kaliteli paylaşımlarda bulunuyor (@ravemag), bizden söylemesi.

Fotoğraflar : The Rave Magazine.