Smokey_21x12-opt

Kahveyle resim yapmak : kahveyle boyama sanatı

Kahve, birçok fikir, düşünce, icat ve sanat eserine ilham kaynağı olmuştur. Kahveden ilham alanlar şiirler yazmış, şarkılar bestelemiş ve resimler yapmış. Son zamanlarda yaygınlaşan yeni bir yöntem ise kahveyle resim yapmak. Yani, boya olarak kahveyi kullanmak. 

Kahve, aslında uzun süredir resimlerde kullanılıyordu. Özellikle eskizleri inceltmek ve gölgelendirmek için kullanılan kahve, son yıllarda sanatçıların yeni teknikler geliştirmesiyle yeni bir sanatsal boyut kazandı, resimlere ilham ve renk verdi.

Kahveyle resim yapmak aslında yeni bir fikir değil, fakat yeni tekniklerle farklı bir boyut kazanmış.
Kahveyle resim yapmak aslında yeni bir fikir değil, fakat yeni tekniklerle farklı bir boyut kazandı.

Kahve, güne başlarken herkesin zevkle içtiği evrensel bir içecek. Bu yönüyle, aynı zamanda olağan, sıradan ve hayata dair. Sanat da öyle. Bu yüzden kahveyle resim yapmak, biraz da günlük yaşantımızın içindeki nüanslarda gizli mutlulukları, sanatın yaşantının her yerinde olduğu gerçeğini hatırlatıyor bana. Kahve tutkunları için en mutlu an; sevdiğiyle, kahvesini yudumlayarak güne başlamaktır, her güne, sonsuza dek. Johnny Cash de cenneti tanımlaması istendiğinde aynı cevabı vermiş.

2780b00d4a25eafdc1fa06af68e27e2e
Kahve tutkunları için en mutlu an; sevdiğiyle, kahvesini yudumlayarak güne başlamaktır, her güne, sonsuza dek.

Kahveyle resim yapmak için ihtiyacınız olan şeyler sadece fırça, tuval ve biraz kahve. Tabii ki işler bu kadar kolay değil. Tıpkı rönesans döneminde ressamların resim yapmadan önce pigmentlerden renkleri harmanlamaları gerektiği gibi, demleme yöntemleriyle, istediğiniz kahve rengini elde etmeniz gerekiyor. Bundan sonrası da klasik resim teknikleri ve suluboya kullanım yöntemleriyle neredeyse aynı.

Kahveyle resim yapmak için Vermeer'in şaheserlerinden 'İnci Küpeli Kız'
Kahveyle resim yapmak için Vermeer’in şaheserlerinden ‘İnci Küpeli Kız

İlk aşama : Kahveyi hazırlamak

Dediğim gibi, ilk adım boyayı hazırlamak, yani kahveyi demlemek. Kahve olarak hazır kahve veya öğütülmüş kahve çekirdeklerini kullanabilirsiniz, hazır kahve kullanımı temel tonlar için işinizi oldukça hızlandırır, daha detaylı ve özgün renkler için ise farklı çekirdeklerden farklı demleme yöntemleriyle kendi tekniğinizi geliştirebilirsiniz.

coffeestrength
Kahveyle resim yapmak için önce kahveyi hazırlamak gerek. Kahve miktarını ve sıvının yoğunluğunu değiştirerek farklı tonlar elde edebilirsiniz.

Resimde görüldüğü gibi, farklı tonların kıvamı daha yoğun olacaktır. Bunun için kullanabileceğiniz basit bir yöntem; koyultmak istediğiniz bir kahve tonu için kahveyi biraz daha kaynatıp biraz daha kıvamlanmasını sağlamak. Demlerken kullandığınız kahve miktarıyla oynayarak da istediğiniz tonları elde etmeyi deneyebilirsiniz. Unutmayın, tıpkı sulu boyadaki gibi her zaman boyaya su ekleyerek inceltme şansınız var.

İkinci aşama : eskiz çizimi

coffeefish2
Kahveyle boyamaya başlamadan önce eskiz çizimi işlerinizi kolaylaştırabilir.

 

Bu aşama suluboyayla ilişkinize ve resim becerinize göre değişebilir. Tuvale ya da kağıda, kahveyle boyamadan önce bir eskiz çizmek işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. 

Üçüncü aşama : boyama ve kurutma

Kahveyle resim yapmak, sulu boyayla resim yapmaya çok benzer. Tıpkı sulu boyalar gibi kahve de kuruduğunda rengini açar. Burada dikkat edilmesi gereken durum, kahvenin normal sulu boya renklerine göre çok daha fazla rengini açmasıdır. Bu yüzden istediğiniz renkten oldukça kalın ve koyu bir kahve boyaması yapmanız gerekiyor. Başka bir önemli nokta da kahve tamamen kurumadan ikinci katman boyayı kesinlikle sürmemeniz. Kurutma ve fazla kahveyi toplama için kağıt havlu ve saç kurutucu kullanabilirsiniz.

coffeefish3
Kahvenin tonu, normal sulu boya renklerine göre kuruduğunda çok daha fazla açılacaktır.
coffeefish5
Siz katmanları ekledikçe resim derinlik kazanacak ve son formuna kavuşacak.

Bence bütün süreç sulu boyadan çok daha eğlenceli ve yaratıcı. Her şeyin ötesinde, rönesans ressamları gibi, kahveyle resim yapmak için kendi renginizi demlemeniz gerekmesi başlı başına bir eğlence. Her daim enfes kokularla, kahvenizi yudumlayarak resminizi yapmaya devam edebilir, oldukça özgün tablolar yaratabilirsiniz. İlham almanız için :

Steven Mikel
Steven Mikel – Breezy Cats
  • Steven Mikel : Kişisel olarak en beğendiğim kahveyle boyama sanatçısı. Eserlerinde kahvenin serüvenini resim sanatının hayata dair coşkusuyla muazzam bir uyumla sergiliyor.
Andrew Saur - Bride
Andrew Saur – Bride
Kahveyle resim yapmak için süper kahraman olmanıza gerek yok.
Kahveyle resim yapmak için süper kahraman olmanıza gerek yok.
  • Maria A. Aristidou : Sevdiği film, çizgi film, dizi ve oyun karakterleriyle ilham aldığı ressamlardan esinlenerek kahveyle boyadığı galerisi oldukça eğlenceli ve ilgi çekici.