Kahve ve Sağlık

Kahvenin faydalarına bilimsel bakış

Kahve, oldukça kompleks yapısının da getirisiyle, sağlığınız için birçok faydalı etkiye sahip. Fakat internet ortamında sağlıkla ilgili bilgi kirliliği gittikçe artıyor. ‘Kahvenin faydaları’nı aradığınızda felçten kansere, hatta yeşil kahveyle zayıflamaya kadar uzayan, bilimsel bağlantıdan uzak birçok yazı bulabiliyorsunuz. Burada, Türkiye’de hala popüler olan yeşil kahve tozuyla zayıflama diyetinin, ABD’de bir televizyon şovu olan Dr.Mehmet Öz kaynaklı olup, hiçbir bilimsel dayanağı olmamasıyla uzun süre ABD gündeminden düşmediğini ve Mehmet Öz’ün itibarını kanal değiştirecek kadar zedelediğini belirtmek gerek. Şovun web sayfasında da bu konuya değinip, özür dilemişler.

Coffee and Health Organization, bilgi kirliliğini önlemek ve bilinçli tüketimi yaygınlaştırarak kahveden en iyi faydayı sağlamayı misyon edinmiş bir platform. Arkasında da 1990’da kurulan Institute of Scientific Information on Coffee (ISIC) var. Kar amacı gütmeyen bu kuruluş, kahvenin birçok farklı hastalığa faydalarını/zararlarını bilimsel bir çerçevede araştırarak toplumun bilgisine sunuyor. ISIC’ın destekçileri çeşitli ülkelerdeki akademisyenlerin yanı sıra, dünyanın en büyük kahve üretici/dağıtıcılarını da kapsıyor. Destekçileri arasında illy, Nestlé, Mondelez International (eski adıyla Kraft), Lavazza, Tchibo, D.E. Master Blenders 1753 ve Paulig var.

Marjinal süper kahraman : Too Much Coffee Man
Marjinal süper kahraman : Too Much Coffee Man

Biz de kahvefikri.com olarak, bu vizyonu paylaşıp, ISIC’ın araştırmalarını sizlerle paylaşmak için ‘Kahvenin Faydaları’ serisini hazırlıyoruz. Bu seride kahve ve sağlığa dair fikirler, bilimsel araştırmalar ve öneriler bulabilirsiniz. Ama unutmayalım, her şeyin fazlası zarar.

Bizim henüz paylaşmadığımız bir konuda kahvenin faydalarını merak ediyorsanız lütfen bize bildirin, sizin için araştıralım! Bunun için aşağıdaki formu doldurup bize iletmeniz yeterli.