Kenya Githiga AA

Kahve notları – Kenya Githiga AA

Koleksiyonumdaki ilk Kenya çekirdekleri olan, AA cinsinden olan kahve, lezzetindeki meyvemsilik ve yoğun aromasını tamamlayan akılda kalıcı kokusuyla aklıma kazındı. Lezzeti o kadar belirgin ve o kadar farklı olmasına rağmen bir o kadar da tutarlı bir kahve. Herhangi bir kahveciden Kenya’da üretilmiş AA cinsi bir çekirdek aldığınızda benzer bir tat bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu cins kahveler, Guatemala Antigua ile birlikte gözüm kapalı güvendiğim çekirdekler.

 

Daha ilk kahveye merak saldığım zamanlarda Kenya’nın Githiga bölgesinden gelen çekirdeklerle tanışmam oldukça beklenmedik bir serüvendi. O zamanlar (çok uzak değil, 2 yıl önce) single origin kahveleri Türkiye’de bulmak bu kadar kolay değildi. Ben de yurtdışında denk geldikçe alıp, kahvem azaldığında “şimdi bunlar da bitince ne yapacağım?” diye düşünüp dururken, Selen’in WhatsApp mesajları oldukça güzel bir sürpriz oldu. Kahve koleksiyonumun en büyük destekçisi Selen, meğer birkaç arkadaşıyla birlikte Berlin’e gitmiş, yolda denk geldikleri The Barn Coffee Roasters’dan 2 paket kahve almıştı. “Biri Etiyopya diğeri de Kenya, çok bilemedim rastgele seçtim valla” diyordu.

TheBarnCoffee

The Barn’ı daha önce duymuştum aslında ama gerçekten tanımam Selen sayesinde oldu. The Barn, Avrupa’nın en büyük nitelikli kahvecilerinden (specialty coffee) biri. Aynı zamanda Avrupa’da birçok ülkeye kahvelerini ihraç ediyorlar, Avrupa Birliği’ndeki birçok ülkeye de kargoyla taze kavrulmuş çekirdekler gönderiyorlar. Ne yazık ki Türkiye bu gruba dahil değil. Ama Avrupa’da gezerken denk geldiğiniz bir kahvecide The Barn’ın kahvelerini bulmanız oldukça mümkün. Bulursanız da, kaçırmayın derim.

 

Kenya : Geçimini kahveyle sağlayan ama kahveyi sevmeyen ülke

Screen Shot 2016-04-30 at 15.30.27

USDA Foreign Agricultural Service raporlarına göre, içecek olarak kahve tüketiminin yaygınlaştırılması için ciddi çalışmalar yürütülmesine rağmen Kenya’da 2014 yılında nüfusun yalnızca %3’ü kahve içiyormuş. Bu rakam 2013’te ise %2,5 imiş. Özellikle Afrika’da kahve pek popüler bir içecek değil zaten ama, Kenya Afrika’da kahveyi en az içen ülke durumunda. Çoğu zaman bu tercih, ülkenin ekonomik koşullarına, kahvenin diğer içeceklere göre pahalı olmasına bağlanabiliyor ama Kenya’daki durum biraz farklı. Kenya’lılar kahveyi baya sevmiyor, tadını sevmiyorlar. Kahve yerine çay ya da bira içmeyi tercih ediyorlar.

 

Hacim olarak küçük bir üretici olsa da Kenya; tutarlı bir şekilde kaliteli çekirdekler üretmesiyle önemli bir kahve üreticisi. Kenya kahvelerini en çok tüketen de Almanlar. Üretilen kahvenin %20’si Almanya’ya gidiyormuş, oradan da Selen’e, Selen’den de bize.

 

kenya-klimanjaro

Ülkenin ekonomisi iki oldukça değişken kaynağa fazlasıyla bağlı : kahve ve turizm. Kenya doğası ve dünyanın en çeşitli vahşi yaşam habitatına sahip olmasıyla ünlü. Öyle ki Tsavo Ulusal Parkı’nda aslanlar, leoparlar, zebralar, bufalolar ve hatta gergedanlar bile görebilirmişiz. Fotoğraflarında da en büyüleyici olan şey ise, etraftaki yemyeşil tepeler ve yücelik hissi uyandıran dağlar. Bu fotoğrafta görülen dağ da meşhur Kilimanjaro aslında. Kilimanjaro dağı, Kenya’nın Tanzanya’yla olan güney sınırına oldukça yakın. Umarım oraları görmek bize de nasip olur bir gün. 

 

RustGiuliano2-1024x680

Kahveye dönecek olursak, ne yazık ki Kenya’daki kahve filizleri 2012’de “yaprak mantarı” ya da “yaprak pası” olarak anılan bir hastalığa yakalanmış. Bu salgından Kenya’daki kahve tarlalarının yarısı etkilenmiş. Ama 2013 ve sonrasındaki üretime bakılırsa Kenya kahveleri bu salgından tamamen kurtulmuş gibi gözüküyor.

 

Afrika’da doğan, Avrupa’da kavrulan, Asya’da demlenen çekirdekler

Toplam 8054km, 420m

Yolculuk Kenya’nın başkenti Nairobi yakınlarındaki Muranga bölgesinde başlıyor.

 

Dürüst olmak gerekirse, aslında İstanbul’un Avrupa yakasında demlendiler. Ama bu kadar yol geldikten sonra bunun pek bir önemi kalmıyor (evden karşıya geçip orada demlemem için gereken 10km, 8054km’nin yanında devede kulak kalıyor). Kenya aslında Türkiye’ye daha yakın olmasına rağmen, kahve üretimleri çok düşük ve kaliteli olunca, Türkiye’ye doğrudan ithalatı henüz pek olamıyor.

 

Muranga, Kenya

kenya-coffee-worker.png

Murang’a bölgesi, Kenya’nın başkenti Nairobi’ye oldukça yakın. Kahve üretilen tarlalar ise genelde 1200-1400m gibi yüksek rakımlarda bulunuyor. Bu yüksek rakımlarda özellikle gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkının çok olması ve yağış oranı gibi faktörler gibi iklim faktörleri kahve üretimi için oldukça uygun (aynı zamanda şaraplık üzüm için).

 

Kahve bitkileri gündüz bol güneş ışığı, gece ise serin bir hava istiyorlar. Bunun üstüne bir de bol yağışlı bir iklim olduğunda tüm şartlar tamamlanıyor. Kenya bu açıdan çok şanslı çünkü ülkenin neredeyse tamamına hakim olan iklim bu şekilde, yani neredeyse ülkenin herhangi bir yerinde kahve yetiştirmek mümkün. Kenya çekirdeklerini bu kadar önemli yapan bir diğer faktör de bölgede bulunan yoğun volkanik toprak profili. Afrika’daki ikinci en yüksek dağ olan Kenya Dağı‘nın geçmiş yıllardaki patlamalarının buna bolca katkısı olmuş. Kısacası, kahve üretimi Murang’a bölgesinin kaderiymiş. Bölge aynı zamanda Kenya’nın en yüksek kaliteli çekirdeklerinin üretildiği bölge olarak bilinmekle birlikte, Latin Amerika’da olduğu gibi bir aile veya tek tarladan gelmiyor çekirdekler. Bunun yerine bölgedeki tüm tarlalarda özenle yetiştirilen ve işlenen çekirdekler bir kooperatif tarafından toplanıyor, bir grup çiftçi farklı tarlalardan katkı sağlıyor. Fakat bu tarlalar zaten birbirine fazlasıyla yakın olduğundan neredeyse tek bir tarladan geliyormuş gibi kahveler. Kahve üretimin izleyen ve geliştirmeyi teşvik eden Avrupa Kahve Komisyonunun raporlarına göre bölgedeki çiftçiler üretimlerini iyileştirme ve kendilerini geliştirme konusunda oldukça hevesli ve istekli.

 

Garip bir dipnot : Geçtiğimiz Aralık ayında bölgede bir kahve soygunu yapılmış. 12 soyguncu kooperatiflerden birini basıp 28 çuval (yaklaşık 1400kg) kahveyi çalıp kaçmışlar. Çalınan kahve ise 700,000 Kenya Şilingi değerinde. Yerel olarak oldukça iyi bir para olsa da, sanırım bunun Türk Lirası karşılığını söylediğimde ülkenin durumunun ne kadar vahim olduğunu bir nebze de olsa anlayabilirsiniz : yaklaşık ₺20 bin. Haberin videosu :

 

Kahve hırsızlığı Kenya’da ne yazık ki oldukça yaygınmış. Geçtiğimiz yıl içerisinde toplam 900 milyon şiling (yaklaşık ₺25 milyon) değerinde soygun yapıldığı belirtiliyor.

 

Berlin, Almanya

thebarnroasteryberlin.png

Hedefimiz, kahvenizden diğer tüm detayları arındırarak; en saf ve kaliteli kahve keyfini sizlere sunabilmek – The Barn Coffee Roasters 

Yalnızca 6 yıldır sektörde olmalarına rağmen, çalışmalarının kalitesiyle tüm Avrupa’da tanınan ve saygıyla, övgüyle bahsedilen bir kahveci The Barn. Kahvelerinin büyük kısmını kavurdukları ve perakende sattıkları Berlin şubesi de 2012’de açılmış. Misyonlarında tabii ki sadece en kaliteli kahveyi kavurmak yok. Aynı zamanda kahve üreticileriyle birebir bağlarını olabildiğince sıkı tutmaya çalışarak sosyal olarak kendilerini onlara karşı sorumlu hissediyorlar : çekirdekler için büyük firmaların ödediklerinden çok daha fazla ödemekle kalmayıp, eğitimlerine katkıda bulunuyor, acil durumlarda yardımcı oluyor ve gerektiğinde tarladaki ihtiyaçlara el atıyorlarmış (örn. yeni kahve kurutma yataklarının alınması ve kurulması). Aslında vizyon ve misyonlarını en iyi şekilde kendileri açıklıyorlar zaten:

Kahvelerimiz dikkatlice, en iyi lezzetine ve kalitesine göre seçiliyor, fiyatına göre değil. Sürdürülebilirlik ve kahvenin doğduğu yer ile bağımızı sağlam tutmak için; kahvelerimizi olabildiğince birebir iletişim kurabildiğimiz yerlerden alıyoruz.

Ve sonunda İstanbul

Onca yoldan sonra çekirdeklerimiz Murang’a’dan İstanbul’a ulaşmayı başardı. Kenya çekirdeklerini ilk defa tadarken çok şanslıydım çünkü bu kez sevdiceğim, hayatımda yediğim en iyi cupcake’leri yapan Büşra benimleydi. The Barn her ne kadar kahvemi tüm detaylardan arındırmayı ve en saf kahve deneyimini bana sunmak istese de, Büşra’nın yaptığı çilekli-limonlu, sade vanilya frosting’li cupcake’ler Kenya Githiga AA ile mükemmel bir uyum içindeydi.

 

Kenya Githiga AA dilinize ilk değdiği anda damağınıza çarpan tat muhtemelen böğürtlen, frenk üzümü, karadut, frambuaz gibi bir ‘berry’ tadı olacaktır (bu kelimenin dilimizde halen tam bir karşılığı olmaması beni üzüyor. İngilizce’de oldukça genel bir tanımı var : “In everyday language, a berry is a small, pulpy and often edible fruit”). Yudumladığınızdaysa kahvenin yağ gibi kolayca akıp gittiğini ve ardında tam kararında bir vanilya aroması bıraktığını mutlulukla fark edebilirsiniz.

 

Ben ilk deneyimimde yine emektar el değirmenim ile öğüttüğüm 14g kahve ve 200gr su kullandım. Chemex ile 4dk demledikten sonra kahvenin berraklığı ve kızıla çalan rengi beni oldukça şaşırttı ve merakımı doruğa ulaştırdı.

 

Künye – Kenya Githiga AA

  • Toplam Puan : 90/100
  • Ülke : Kenya
  • Bölge : Githiga, Kanyenya-ini
  • Bahçe : Çeşitli Murang’a tarlaları
  • Varyete : SL28 & SL34
  • Kahve İşleme Yöntemi : Yıkama
  • Hasat : Mayıs 2014
  • Kavurucu : The Barn Coffee Roasters

 

Ekşilik (Acidity)Tatlılık (Sweetness)Gövde (Body)Tat Dengesi (Balance)Damak Hissi (Mouth Feel)
Böğürtlen yoğunluğundaki meyvemsi asitlik, yağlı vanilya dokusuyla oldukça uyumlu. Ama bu iki farklı tat dilin farklı yerlerinde algılandığından, bu lezzetlerin farkındalığı çabuk kaybolabiliyor. Özellikle frenk üzümü (blackcurrant) ve kuşburnu notaları, demleme yönteminize göre fazlasıyla öne çıkabiliyor. Chemex dengeli bir içim için en iyi yöntem. Tatlılıktan çok buruk bir tadı var bu kahvenin.Bu kahveyi aklıma kazıyan şey gövdesi, tat yoğunluğu oldu. Doğru demlenmiş bir Kenya AA, çoğu kişiye "Gerçekten bu içtiğim kahve mi?" dedirtecektir.Zengin ve farklı aromaları aynı anda bulundurmak ve bunlar arasında dengeli bir içim sağlamak oldukça zor bir iş. The Barn'daki kavurucular, vanilya ve 'berry' tatları arasındaki bu dengeyi oldukça başarılı bir şekilde sağlamışlar.Tekrar tekrar içmek isteyeceğiniz, her seferinde farklı tatlar alabileceğiniz bir kahve. "Gerçekten bu içtiğim kahve mi?" dedirteceğini söylemiş miydim?
8/108/1010/109/1010/10

 

Kenya AA’ya ulaşmak  için : 

 

Petra Roasting, Co.http://www.petracoffee.com/

En az The Barn kadar başarılı ve kahve çeşitlerini mevsime göre yenileyen, bana kahve tadımının inceliklerini öğrenme imkanı sunan güzide kahveci Petra, AA cinsinden iki farklı seçenek sunmuş bu sene

– Kenya Gatuya AA : http://www.petracoffee.com/products/gatuya-aa

– Kenya Guinyu AA : http://www.petracoffee.com/products/kiunyu-aa

 

CoffeeNutzhttps://www.coffeenutz.net/collections/freshly-roasted-coffee

Tanıdığım en çılgın kahve tutkunu Ömer‘in kavurduğu (ve demlediği) kahveler her zaman farklı ve etkileyici. Yanlış hatırlamıyorsam 2 yıl önce Kenya AA kavurarak yüreğime su serpmişti. Bu sene şimdilik listelerinde yok, tekrar kavurması için buradan kendisine sesleniyorum ve heyecanla bekliyorum, sevgiler.

 

Kahvve.comhttps://kahhve.com/filtre-kahve

Burada İstanbul’daki birbirinden başarılı kavurucuların Kenya AA yorumlarından birkaçı sunuluyor. Şahsen denemedim ama yazıda da bahsettiğim gibi, bu çekirdekler oldukça tutarlı.

– CoffeeSapiens : https://kahhve.com/coffee-sapiens-kenya-aa-

– Cool Beans : https://kahhve.com/cool-beans-kenya-aa-kahveler

 

The Barn :  http://barn.bigcartel.com/

USDA 2014 Report of Agriculture in Kenya :  http://gain.fas.usda.gov/Recent%20GAIN%20Publications/Coffee%20Annual_Nairobi_Kenya_5-7-2014.pdf

European Commission reports about coffee in Muranga : http://ec.europa.eu/agriculture/events/2013/gi-workshops/kenya/session3-wanjohi-muranga-coffee-gi_en.pdf

Bir Cevap Yazın