Kahve demlemek zahmetli bir iştir.

Kahve demleme yöntemleri üzerine

İtiraf etmeliyim ki, ‘kahve demlemek’ öbeği, yazarken bana da garip geliyor. Evet, kahve ‘demlenir’, özellikle de Türk kahvesi..

‘Türk kahvesi’nin aslında özel bir içecek değil, sadece bir kahve demleme yöntemi olduğunu öğrendiğimde o kadar şaşırmıştım ki, neredeyse yıllardır yanlış kullanmış olmaktan gurur duydum.

Türk kahvesi bizim için bir içecek, doğru. Yine de, aslında kahvenizi hazırlamanın değişik bir yöntemi aynı zamanda, yani dünyanın geri kalanı böyle biliyor. Sebebine de kısaca değinmek gerekirse; kahve Yemen üzerinden zamanında Osmanlı topraklarına geliyor, imparatorluğun ticaret yollarına hükmetmesinden sonra temini kolaylaşınca engin kültürümüze ebediyen yerleşiyor. Avrupa’da kahvehanelerimiz, nargilemiz konuşuluyor. Kahve’nin İstanbul’dan Avrupa’ya geçişi tam 100 yılı buluyor. Kimilerine göre bu dönemde kahvenin İngiltere’ye girişiyle Aydınlanma Çağı başlıyor hatta. Bir garip bilgi de şu : zamanında Paris’teki Osmanlı konsolosu, memleketten getirdiği kahvelerle Fransız üst sosyetesine gizli partiler verip Türk kahvesi ikram edermiş, Fransız zenginleri de davet edilebilmek için binbir takla atarlar, dedikodusunu yaparlarmış.. Bu konuda detaylı bilgiyi ‘Kahvenin kısa hikayesi’ başlıklı yazımızda, daha sonra paylaşacağız.

Blogda gittikçe daha detaylı şekilde izleyebileceğiniz gibi, kahvenizi hazırlamanın bir çok farklı yolu var. Hepsinin birbirine göre farklı yönleri, farklı eğlenceleri ve zorlukları var. Yakın zamanda gittikçe çoğalan nitelikli kahve dükkanlarının menülerinde bu metodları göreceksiniz ve baristalar size ‘Kahvenizi nasıl hazırlayalım?’ gibi sorular yöneltecekler. Bu yazıda kahve demleme yöntemlerini karşılaştırmalı olarak inceleyerek ve damak zevkimize göre uygun yöntemi seçebilme konusunda size yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Kahvenin tadına etki eden yüzlerce faktörden en belirgini demleme yöntemi. Yöntemlere göre fark yaratacak ölçüde değişebilen 5 farklı niteliği inceliyoruz :

  1. Tad yoğunluğu : İçimin kolaylığı, kafeinin ötesindeki lezzetin belirginliği. Başka bir deyişle ‘kahvenin tadının siyah çaya ne kadar yakın olduğu’ şeklinde ifade edebiliriz.
  2. Aroma : Kahvenizde, dikkat ettikçe badem, karamel, fındıktan tutun da, vanilya, erik, limona kadar geniş bir aroma yelpazesi mevcut. Aroma en basit tanımıyla, tadı oluşturan kimyasal bileşiklere verilen isimdir, yapay aromalarla karıştırmamak gerekir. Burada bahsedilen, ‘Fındık aromalı kahve’ değil, ‘Kahvenizdeki fındık aroması’dır. Kahvenizi yudumlarken fındık tadını almanızdır.
  3. Sertlik : Bu başlığı bilinen şekliyle, kafein yoğunluğu olarak inceleyeceğiz.
  4. Zahmet : Kahve demlemek, zahmetli bir iştir. Bu zorluk da yöntemlere göre farklılık gösterir. Bazıları için kompleks ekipmanlara ve manevralara ihtiyaç duyulurken, bazıları sadece kahveyi suyla bir araya getirmekten ibarettir. Her bir yöntemin inceliklerine ve detaylı tariflerine ‘Demleme Fikirleri’ bölümümüzde değiniyoruz.
  5. Süre : Kahve demlemek, 2-3 dakikadan 12 saate kadar sürebilir. 

Yöntemler : 

  1. Süzme (Pour-over) : Henüz dilimizde net bir karşılığını göremedim fakat ‘süzme’, bence yeterince doğru şekilde tanımlıyor. Bu yöntemde genellikle koni biçiminde bir hazneye yerleştirilen filtre ve içindeki kahvenin üzerine yavaşça sıcak su dökülerek süzülür. Örnek demleyiciler : Hario V60, Chemex, Kalita Wave
  2. Bekletme : Filtre kullanmadan, kahveyle sıcak su karıştırılır, 3-4 dakika beklenir ve servis edilir. Örnek demleyici : French Press.
  3. Espresso : Yüksek basınçlı sıcak su buharı, sıkıştırılmış kahvenin içinde yoğuşur.
  4. Soğuk Demleme : Kahve, sıfır derecede soğuk suyla demlenir. 1 litre için 12 saat yavaş damlama şeklinde veya sürahiye soğuk su ve kahveyi doldurup dolapta uzun süre, örneğin gece boyunca bekletme suretiyle hazırlanır. Tadım ve kullanım açısından ‘konsantre kahve’ olarak düşünülebilir. Coffee Nutz, Türkiye’deki öncülerindendir
  5. Türk kahvesi : Cezveye (kahve endüstrisinde, özellikle Amerika’da ‘ibrik’ ismiyle biliniyor nedense) soğuk su ve kahve koyularak karıştırılır, az ateşte, ağır ağır, kaynayana kadar demlenir.

Karşılaştırmayı hazırlarken, oldukça yakından tanıdığımız Türk kahvesi yöntemini baz aldım. Bu karşılaştırmada yarım (2.5 çekirdek) puan değerini Türk kahvesiyle eşdeğer olacak şekilde düşününüz.

kahve demleme yöntemleri

Kahve demleme yöntemleri üzerine” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın