handground-profile

Handground : Elde öğütülmüş kahve projesi

Konsept ve teknik olarak Türklerin asırlardır kullandığı bir yöntem elde öğütmek. Tasarımı gördüğünüz anda genelde sarı renkte olan, eski öğütüclerimiz geliyor aklınıza.

Bizdeki öğütücülerin neredeyse tamamı sadece Türk kahvesi için öğütüyor kahveyi. Handground girişimi ise modern endüstriyel tasarım ve günümüzün kahve kültürünü harmanlayıp, yüzlerce destekçiyle bir ürün geliştirmiş. Öğütücüyü seri üretime alabilmek için, kitle kaynak platformu Kickstarter’da proje yaratmışlar, $40 ile $159 arasında, Ağustos 2015’te teslim ediliyor!

Öğütücü, eğer kahvenizin en ince detayına bile hakim olmak istiyorsanız, kahve demleme kitinizde mutlaka bulunması gereken bir araç. Daha sonra detaylı olarak da inceleyeceğimiz bir konu olan kahve öğütme, kahvenin lezzetine direkt olarak etki eden bir aşama. Kısaca değinmek gerekirse; kahve demlemede amaç çekirdeklerin içindeki aromayı en iyi şekilde çıkarmak. Çekirdeklerin sadece %30’u suda çözünebilir ve öğüterek bu kısmı açığa çıkarmayı hedefliyoruz, geri kalanıysa basitçe selülozdan ibaret. Tabii bu bileşenlerin suda çözünmesi için belirli bir süre gerekiyor. Bu yüzden demleme süresine göre kahvenin inceliği değişiyor. Çekilen kahve inceldikçe, farklı tatlar açığa çıkıyor, demleme yöntemine göre de bu tatlar değişebiliyor. Neyse ki Türk kahvesi için oldukça oturmuş ve güzel bir kültür ve standardımız var bu iş için. Özetle, iyi kahve demlemenin önemli bir adımı da doğru bir şekilde öğütmek. Handground da el değirmenine yeni nesil demleme yöntemlerinin gerektirdiği incelik kontrolünü kolay ve şık hale getirerek geliştirilmiş bir kahve değirmeni.

 

Sözen Kahve Değirmenleri, Eminönü'ndeki mütevazi dükkanlarında hizmet veriyor.
Sözen Kahve Değirmenleri, Eminönü’ndeki mütevazi dükkanlarında hizmet veriyor.

 

Türkiye’de en bilinen kahve değirmeni üreticisi Sözen, yıllardır Eminönü’ndeki mütevazi dükkanlarında sevenlerini karşılıyor, talep ederseniz değirmeninizin üstüne kabartma ile yazı bile yazıyorlar! 

Antika Türk kahve değirmenleri
Antika Türk kahve değirmenleri

Aynı değirmenin hem antika, hem de yeni üretim olarak bulunabilmesi gerçekten çok güzel. Zira şimdilerde yeni açılan café ve kahve dükkanlarında Türk kahvesinden çok batılı demleme yöntemlerinin revaçta olduğu düşünülürse, Türk kahvesinin, Nescafé’den önce, Birinci Dünya Savaşı’ndan önce halkımızda, kültürümüzde, ilişkilerimizde ne denli önemli, ne denli hatırı sayılır bir yeri olduğunu trajik bir şekilde hatırlatıyor bu değirmenler.

Kahve öğütme için kullanılan iki yöntem var : bıçaklı öğütücüler (blender) , ‘Burr‘ öğütücüler ve kahve değirmenleri.

  • Blender ile öğütmede bıçaklar alt kısımda bulunduğundan, az miktarlarda öğütüldüğünde bütün çekirdekler eşit şekilde öğütülemiyor, bu da büyük bir sorun.
  • ‘Burr’ öğütücüler, çok küçük öğütücü bıçaklarla, incelikte tutarlılık garantisi vererek ön plana çıkan öğütücler. Kahve satışı yapan dükkanlarda, cafélerde gördüğümüz bütün öğütücüler bu sınıfa dahil.
  • Kahve değirmenleri, elle çalıştırılan, kahveyi sıkıştırarak öğüten, tutarlılık konusunda bıçaklı öğütücüler ve Burr öğütücler arasında bir sonuç sunan, kişisel, sempatik, uzun yıllar yanınızdan ayrılmayıp nesilden nesile aktarılabilen, şirin araçlar. Handground ve Sözen öğütücleri buna örnek.

 

Elbette eski tip elle çalışan öğütüclerde kalınlık ayarı var. Fakat bu tamamen göz kararı ayarlanabilen, çabuk bozulan ve pek de güvenilir olmayan, mekanik bir aksama dayanıyor. Handground, bu soruna çözüm getirmiş, yandan çevirmeli ve tam 20 farklı kalınlık seviyesi ayarı bulunan bir ürün geliştirmiş. Instagram hesaplarından ve Kickstarter projelerinden görüldüğü gibi, bunun için oldukça yorum ve geridönüş almışlar. Yakın zamanda da Amerika’da tura çıkıp Stumptown Coffee, Blue Bottle Coffee, Intelligentsia, HuckleBerry Roasters gibi kuruluşlara tanıtımlarını yapıp ürün geliştirmesiyle ilgili geridönüşler almışlar. Oldukça kullanışlı ve Kickstarter projesi için makul bir fiyatı olan Handground, tüm kahve düşkünlerine tavsiye edilir. Biz de heyecanla Ağustos’u bekliyoruz!

Handground, ahşap kulplarını kahve ağaçlarından geri dönüşüm ile üretmeyi hedefliyor.
Handground, ahşap kulplarını kahve ağaçlarından geri dönüşüm ile üretmeyi hedefliyor.

Dipnot : Handground, kahveden aldığı kadar kahveye katmayı da hedefliyor. Vizyonlarından biri de ahşap tutacağı Costa Rica’daki ölü kahve ağaçlarından yapmak. Bunun için oradaki çiftçi aileleriyle irtibata geçip, gelirlerinin bir kısmını da onlara aktaracaklarmış.

Yorum ve önerileriniz bizim için çok değerli! Geribildirimde bulunmak için lütfen aşağıdaki form ile bize ulaşın.