Kahve kabuğundan yapılan çay.

Cascara, kahveden yapılan çay

Her zaman dediğim gibi; kahve, hiçbir zaman sıradan bir içecek olmadı. Cascara da bu durumun bir nevi yan etkilerinden biri. Yanlış anlaşılmasın, Cascara bildiğimiz kavrulmuş kahveden yapılmıyor. Kurutulmuş kahve meyvesinin kabuklarından demleniyor. Tıpkı normal bitki çayları gibi. Şekil, görüntü, renk ve tad olarak kuşburnu çayını andırıyor. Fakat bu bitki çayında biraz da kafein var.

Kahve meyvesinden içeceğe yolculuk
Kahve meyvesinin içeceğe dönüşümü

 

Daha fazla ilerlemeden önce, kısa bir hatırlatma : kahve bitkisi minik, kırmızı, etli ve yabani iğdeye benzer meyveler verir. Bizim içtiğimiz ise bu meyvelerin kabuklarından ve pulpasından ayrılmış çekirdeklerinin kurutulmuş, kavrulmuş, öğütülmüş ve daha sonra sıcak suyla demlenmiş halidir. Meyvenin pulpası ve kabukları genelde kahve tarlalarında gübre olarak yeniden kullanılır.

Kahve meyveleriyle canlı olarak tanışma fırsatım henüz olmadığından, İstanbul’da Cascara bulmak beni beklediğimden çok daha mutlu etti. Bunu mümkün kılan Coffee Manifesto‘ya teşekkür ederim. Stokları olduğu sürece Kadıköy’deki kafelerinden alıp evinize götürebilir (100gr Cascara 10₺), ya da bilgili baristalarından rica ederek tadına bakabilirsiniz.

 

Cascara nedir?

Cascara, aslında kahve meyvesinin kabuğu. Zaten İspanyolca’da da ‘kabuk’ anlamına geliyor. Normalde kahve meyvesinden artan pulpa ve kabuk gübre olarak kullanılırken, Cascara için kabukları ayrıca kurutmak gerekiyor. Yani oldukça değersiz bir ürün aslında. Tadı da kahveden kahveye çok fazla fark etmiyor.

Genelde ithal edilmiyor, kahve üreticisi fakir ülkelerde yerel kullanım için üretiliyormuş. Bilindiği kadarıyla kahve üreticisi ülkelerde kahve, içecek olarak nadiren tüketiliyor. Bunun başlıca sebebi kahvenin pahalı olması, ya da başka bir deyişle, ülkenin çok fakir olması. Bu yüzden Cascara’yı bazıları ‘fakir kahvesi’ olarak da anıyor.

 

Neden Cascara’yı denemelisiniz?

Çünkü Cascara ne kahve, ne de çay. Kahvenin kabuğundan yapılmasına rağmen tad olarak neredeyse hiç alakası yok. Bitki çayı ama yadsınamayacak miktarda kafein de içeriyor. İçiminin de tahmin edeceğinizden daha lezzetli ve kesinlikle şaşırtıcı olacağına emin olabilirsiniz.

 

Cascara nasıl demlenir?

Sıcak su, herhangi bir demlik, biraz da Cascara
Sıcak su, herhangi bir demlik, biraz da Cascara

 

Ufak bir araştırmayla internette birbirinden farklı birçok kahve çayı demleme tarifi bulabilirsiniz. Benim önerim standart tarifi bir kez denemeniz ve daha sonra zevkinize göre deneyler yapmanız.

Standart tarif : 10g Cascara, 200ml sıcak su, 1 çay kaşığı esmer şeker (tercihe göre), 1 çubuk tarçın, 5dk.

Demlemek için ben ufak bir sürahi kullandım. French press, Chemex, her türlü ısıya dayanıklı cam kap uygun olacaktır. Bitki çaylarınızı neyde demliyorsanız onu kullanmanız en doğrusu.

 

Cascara demleme
Cascara’yı demliğe koyun, sıcak su ekleyin, sık sık karıştırarak 5dk demleyin

 

Rengi de tadı gibi kahve ile çay arasında bir renge dönecektir. En iyi demleme için sık sık karıştırmak önemli. Demleme şeklinize, oranlarınıza göre tadı değişiklik gösterecektir. Kahve kadar olmasa da bir miktar kafein içerir. Her ne kadar çok daha fazla kafein içeriyormuş gibi gelse de, kafein içeriğinin kahvenin dörtte biri kadar olduğu bilimsel olarak ispatlanmış.

 

Kahve çayınız beş dakikada hazır.
Kahve çayınız beş dakikada hazır.

 

Bu şekilde demleyip denediğimde ben kuşburnu, ekşi malta eriği, yanık karamel gibi tatlar aldım, kokusu da tütünü andırıyordu. Her haliyle denemeye davet eden, eğlenceli ve şaşırtıcı tatlar yaratmaya oldukça müsait bir içecek Cascara. Umarım her zaman erişebilmenin bir yolunu bulabiliriz. Zira benim gibi aşırı kahve tüketiminden midenizde sıkıntılar yaşıyorsanız, arada bir kahve yerine kahve çayı içmek güzel bir alternatif olabilir.

 

Bonus : Kahvefikri Soğuk Cascara Tarifi

Deneyler yaparken haliyle demlediğiniz içeceğin tamamını içmek zor oluyor. Bu yüzden ben de bir kısmını gece mutfakta kendi haline bırakmışken, şans eseri bir tarif keşfettim, soğuk kahve çayının sıcağından çok daha lezzetli olduğunu fark ettim. Tarifte aslında sade bir kahve çayı şurubu yapıyoruz, sonra içmek istediğimizde şurubu sade maden suyuyla karıştırıp bir çubuk tarçınla ve bir dilim limonla süsleyerek servis ediyoruz.

Demlemek İçin :  50gr Cascara, 450ml sıcak su, 2 yemek kaşığı esmer şeker, 15-17dk.

Demledikten sonra kabukları süzün ve soğumaya bırakın. Oda sıcaklığına düştüğünde ise buzdolabına koyarak 1 gece bekletin. Hazırladığınız şurubu 2 hafta boyunca kullanabilirsiniz.

Kahvefikri Çayı : 30ml şurup, 170ml sade maden suyu, 1 çubuk tarçın, 1 dilim limon.

Afiyet olsun!

 

Cascara, kahveden yapılan çay” üzerine 3 yorum

  1. ilk olarak yemen de tuketilmeye baslanmis ve en cok da hala bu ulkede icilir 🙂 bir yemenliye kahvemi cascarami diye sorsaniz alacaginiz cevap cascaradir

    1. Yorum için teşekkürler Şafak bey, Yemen’de kahveden çok tercih edildiğini bilmiyordum. Acaba Cascara mı yoksa siyah çay mı deyince ne derler? Sanırım genel olarak kahve üreten ülkelerde kahve pek tercih edilmiyor, Kenya’da da en çok tercih edilen içecek biraymış. Cascara bir süreç olarak oldukça ilginç 🙂

Bir Cevap Yazın